Základní informace
Paintball je moderní, rychle se rozvíjející adrenalinový sport, který nevyžaduje jenom rychlost, sílu a fyzickou kondici. Při paintballu budete potřebovat i taktické myšlení, chladnou hlavu, ale zejména spolupráci kolektivu. Samostatný bojovník nemá v Paintballu šanci na "přežití" (rychle změníte názor na neohrožené hrdiny v akčních filmech), ale dobře spolupracující kolektiv může zvítězit i nad přesilou protivníků.Zažijete radost a euforii z výhry, i zklamání, když zjistíte, jak málo někdy stačí k porážce. Jedno je ale jisté - na zážitky z paintballu jen tak nezapomenete!
Způsob hry
Existuje nespočet variant, ale většina má jedno společné: vždy hrají dva týmy proti sobě. Cíle se liší - jednou musíte získat vlajku soupeře, jindy bráníte vlastní vlajku, nebo se snažíte zpacifikovat všechny protihráče. Počet hráčů v týmu může být libovolný. Hrát mohou dvě dvojice proti sobě, ale existují i hry, do kterých se zapojilo více než 500 hráčů na každé straně. Hry mají časový limit (obvykle 10 minut, záleží na velikosti hrací plochy a počtu hráčů), takže se nemusíte bát dlouhého čekání, když dostanete zásah hned na začátku.
Vybavení
Zbraně
Painballové zbraně (nebo také značkovače) pracují na principu stlačeného vzduchu nebo oxidu uhličitého, který vystřeluje želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich mířený dostřel je 30 až 45 metrů a většina z nich pracuje na poloautomatickém principu (jedno stisknutí spouště = jeden výstřel). Paintballové kuličky mají skořápku z želatiny, ve které je barevná náplň. Ta je nejedovatá, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná. Snadno ji smyjete čistou vodou nebo mýdlem, a to jak z těla, tak z oblečení. Když kulička hráče zasáhne, rozbije se a označí ho jasnou barvou. Takový hráč je vyřazený ze hry.
Ochranné masky
Velký důraz se při paintballu klade na bezpečnost. Všichni hráči i rozhodčí musí povinně nosit speciální paintballovou masku, která chrání obličej a oči.
Rukavice
Pro větší pohodlí a lepší pocit ze hry se někdy můžete setkat se speciálními rukavicemi (bezprstů, nebo celoprstové). Jejich hlavní funkcí je chránit klouby a jiná citlivá místa na ruce.
Hřiště
Painballové hřiště může vypadat různě. Většinou jde o přírodní prostory jako les, staré budovy nebo speciálně postavené areály s mnoha terénními nerovnostmi, překážkami, bunkry a zákopy. Sportovní varianta paintballu většinou využívá hřiště s umělými nafukovacími překážkami, které se dají postavit téměř kdekoliv - na louce, fotbalovém hřišti nebo dokonce na náměstí v centru města. Hřiště chrání vysoké sítě, které umožňují divákům bezpečné sledování her z bezprostřední blízkosti.